Villányi borvidék: a borturizmus édenkertje

A hazai szőlőtermesztés Villány környékén támaszkodik a legrégebbi hagyományokra. Első nyomai az i.e. 30-14 között uralkodó Augustus idejéből valók, ezt a római tradíciót folytatták aztán honfoglaló őseink. Villány a 2000-es évekre a legkimagaslóbb minőségű borvidékek egyike lett. A Villányi borvidék borait szakemberek és fogyasztók egyaránt tartják a hazai borpiac kiemelkedő színvonalú és legkeresettebb termékeinek. 

forrás: János Bencs képe a Pixabay -en.

Azt már tudjuk, hogy a térség legerőteljesebb vonzereje a bor, mely túlnyomórészt annak is köszönhető, hogy a Villányi-hegység déli lejtőinek éghajlati és talajadottságai egyedülállóan kedvező feltételeket biztosítanak a magas színvonalú szőlőtermeléshez. A borturizmus első hazai bástyája a Villány- Siklósi Borút, melyet a kultúrált borfogyasztás iskolájának is neveznek. Ezen az úton minőségi szolgáltatások révén kóstolhatunk bele a villányi borok világába (ízeibe), megismerhetjük a hagyományokat és megtapasztalhatjuk a vidéki életet aktív kikapcsolódás közben.

forrás: János Bencs képe a Pixabay -en.

Nézzük meg a borturisták legkedveltebb célpontjait a térségben. A Villányi pincesor ilyen. Az impozáns pincesor két sorban néz Villány főutcájára, melyet a köznyelv alsó pincesornak nevez, hiszen mélyebben fekszik és a város déli szélén található. Villánytól keletre fekszik Virágos, mely régen önálló község volt, de 1950-ben Villányhoz csatolták. Itt található a Virágosi pincesor, melyet elsőként pillanthatunk meg, ha Bóly felől érkezünk a településre. Ezek a szépen karbantartott hagyományos pincék hiába bújnak meg a fák mögött, elszórtan a domboldalban, azonnal odacsalogatják a vendégeket.

Photo by Kelsey Knight on Unsplash

Ha erre járunk, szinte elkerülhetetlen, hogy ne lássuk a Szársomlyó-hegyet, mely 1944 óta védett és a legendás ördögszántásáról híres, ami úgy keletkezett, hogy a triász, a jura és a kréta időszakból származó mészkövek nem gyűrődtek meg, így a rétegek közötti víz beszivárgott a mélybe, és a hegyoldalban lévő bemélyedés ferdevonalú törést eredményezett a hegyoldalra.

János Bencs képe a Pixabay -en.

A Szársomlyó-hegy közelében 1968 óta található meg a Nagyharsányi szoborpark. Ennek a különleges szabadtéri kiállításnak egy korábbi bányateknő ad otthont. A jura kori mészkő, azaz a hegy kőzetei képezik a szobrok alapanyagát és hazai, valamint külföldi szobrászok is elkészíthetik belőle műveiket, melyeket utána ki is lehet állítani. Egy rövid sétára van innen a művésztelep, a Gyimóthy-villában.

forrás: Wikipedia

Ha még a bortúrák után/közben is inkább a boros téma érdekelne minket, akkor érdemes ellátogatni a Villányi Bormúzeumba, ahol egész évben van lehetőség megismerni a Villány- Siklósi borvidék történetét, a szőlőművelés és a bortermelés kialakulását és ennek legfontosabb eszközeit. Mindemellett borkóstolás is van természetesen. Maga a múzeum épülete egykor a világhírű szőlőnemesítő, Teleki Zsigmond présháza volt. Találhatók itt írásos és tárgyi emlékek, melyek bizonyítják, hogy a térség már az ősidők óta lakott terület volt. Meg lehet tekinteni fotóanyagokat az egykori szőlőtermesztés és borászat folyamatáról, és római kori leleteket is. Múzeumi bornak egyébként a legalább 5 éve különlegesen érlelt bor számít, amelynek élvezeti értéke meghaladja a kereskedelmi borét és kiemelkedő zamattal és illattal, fajtára jellemző egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik.

Photo by Maja Petric on Unsplash

Tarts velünk a borvidéki hangulat és a szőlőültetvények ölelésében fekvő napsütéses Villányba!

Ezeket is szeretni fogod!

Őrség: 3 ország pár lépésre

Aludtál már igazi barlangban? – időalagút mai köntösben Sirokon

Omán: egy barátságos, könnyen megkedvelhető arab ország

Malajzia nemzeti szimbólumaival játszottam