Sétálj New York-ban!

New York hatalmas, tele van látnivalóval, amelyek sok esetben elég távol vannak egymástól. Ha rövid időre tudunk ellátogatni a Nagy Almába, akkor persze logikusabb a jól kiépített, bár elsőre elég bonyolultnak tűnő földalatti tömegközlekedés. Azonban, ha rá tudunk szánni egy egész napot arra, hogy a Central Parktól nekivágjunk déli irányba a városnak olyanokat fogunk megtapasztalni, ami a metrózás során fel sem tűnne.

A város sokszínűsége, és az egyes kerületek összetéveszthetetlen arca igazán akkor tűnik fel, amikor gyalog, figyelve a környezetet, egyikből átsétálsz a másikba. Egyszer csak észreveszed, hogy minden megváltozott, már nem olyanok az épületetek, nem olyanok a kirakatok, mint 2 utcával arrébb. Elkezdenek beugrani jelenetek, hogy pont ilyen volt az az utca, ahol a kedvenc filmedet forgatták, és kicsit olyan, mintha már jártál volna ott. Persze mielőtt lelkesen elindulnál Manhattan utcáin, gondold végig, hogy a cipőd és a lábad bírni fog-e egy 25-30 km-es sétát! Bizony, mi is ennyit mentünk, amikor csak úgy, nekiindultunk a városnak. Pedig csak az 50. és a 8. utca között sétáltunk oda és vissza, persze keresztirányú kitérőkkel, de egyszerűen imádtam, és nem kérdés, hogy újra nekivágnék-e. De nézzük kicsit részletesebben, hogy egy ilyen észak-déli sétában milyen helyeket érdemes érinteni.

Felhőkarcolók bűvöletében

A Central Parkra és a környező Upper East/West Side felfedezésére én önmagában legalább egy fél napot szánnék. Mi is a sétánkat az 50. utca és az 5. sugárút kereszteződésében lévő Rockefeller Centernél indítottuk. A Center aljában ráadásul van egy speciality kávézó is, ha a reggelt egy presszóval indítanánk az amerikai hosszú és híg kávé helyett.

Innen a luxus márkákról is híres 5th Avenue-n haladva bámészkodhatunk az üzletek kirakataiban, egészen a 42. utcáig, amely tele van csodás helyekkel. Ha keletre indulunk, akkor 3 háztömbnyire már fel is tűnik a Grand Central Terminal, azaz a központi pályaudvar épülete, amelybe ha belépünk, egymás után ugranak be a filmek, amelyek egyes jeleneteit itt forgatták. Ha pedig nyugatra indulunk a 42. utcán, akkor először a New York Public Library épülete, majd a Bryant Park mellett haladunk el, míg végül megérkezünk a Time Square-re. Ez utóbbit szerintem senkinek sem kell részletezni, hogy miért is kell látni. 🙂

Ha sétánkat a Broadway-en folytatjuk délnek, akkor körülbelül 20-25 perc múlva megérkezünk az Empire State Building épületéhez, amely fentről jóval izgalmasabb, mint lentről, hiszen a 86. emeleti kilátójából az egész várost belátjuk. Azonban, ha szeretnénk feljutni, akkor erre is érdemes jó pár órát szánni és reggel mihamarabb érkezni, mert minden nap több ezer ember szeretne feljutni a csodálatos látvány miatt, és akár 3-4 órát is várakozni kell.

Körülbelül itt el is érünk a hatalmas felhőkarcolós negyed szélére, mert innen, ha tovább haladunk a Madison Square Parkhoz, akkor érezni fogjuk, hogy az épületek elkezdenek zsugorodni, és már csak 8-12 emeletes házak között visz tovább az utunk. A park déli sarkában áll a vasalóház, ami szintén megér néhány képkockát.

SOHO és a Hudson folyó partja

Innen egy órás sétával elérjük a Houston streetet, ami már a SOHO-hoz tartozik, ezzel együtt az város feszessége, a párhuzamos és merőleges utcák szigorú láncolata is megtörik, és az irodaházakat és lakóépületeket felváltják a kávézók, galériák és dizájner ruhaboltok. Ha utunk során keleti irányba fordulunk, akkor az East Village vár bennünket számtalan jobbnál jobb hellyel, ahol érdemes megpihenni és enni valami helyi specialitást.

Ha pedig nyugatra indulunk, akkor a 4-5 emeletes lakóházak aljában meghúzódó kisebb-nagyobb üzletek és kávézók csábítgatnak pihenésre. 20 perces sétával ebben az irányba kijutunk a partra, és a kikötőkhöz, ahonnan megcsodálhatjuk New Jersey felhőkarcolóit is. Innen már érdemes visszafelé, azaz északnak venni az irányt, és ellenállni a pénzügyi negyed csábításának, mert az már tényleg sok lenne a jóból. 🙂

Ha a parton indulunk visszafelé, akkor megnézhetjük, hogy a már nem használt kikötőkből milyen sportpályákat és pihenő parkokat alakítottak ki. De itt még nem ér véget az újrahasznosított, használaton kívüli létesítmények sora, hiszen a 12. utca magasságában elérjük a High Line-t. Ez nem más, mint egy használaton kívüli magasvasúti pálya, amiből mára egy sétáló park lett, rengeteg fával, padokkal, és itt-ott feltűnő vasúti sínekkel. A High Line-on akár vissza tudunk sétálni egészen a 38. utcáig, közben pedig élvezhetjük Chelsea széles utcáinak a látványát kicsit felülnézetből.

Vagy, ha már megéheztünk, akkor érdemes egy kicsit megszakítani ezt a sétát és betérni a Chealsea Marketbe, az egykori textilgyár épületébe, ahol különleges éttermek és kézműves termékek várják a betévedőt. Elérve ismét a Time Square-t érdemes kicsit még itt is időzni, hiszen teljesen más arcát mutatja a hely, mint délelőtt, amikor elindultunk a sétánkra. Üljünk le, és élvezzük a hosszú nap utáni pihenést, és szívjuk magunkba ennek a csodálatos városnak a dinamikáját és lüktetését!

Bernáth Melinda – Smarta

Blogger, szabadúszó marketinges, egy huncut kisfiú anyukája vagyok, mellékállásban pedig utazásfüggő. Imádok új helyeket felfedezni, és lelépni a klasszikus turista útvonalakról, megpróbálom meglátni azt, hogy máshol hogyan élnek az emberek, és megkeresni a rejtett kincseket. A másik hobbim a főzés, így a gasztro-kalandoknak sem tudok ellenállni. Az utazások során sok inspirációt is merítek, amelyeket a receptjeimbe beépítek, így nem csak utazási élményeket tudok megosztani, de az ízeken keresztül, mindenki tányérjába bele tudom csempészni a távoli helyek (íz)élményeit is.

Ezeket is szeretni fogod!

Hazai termálfürdők: az idei tél egzotikus nyaralásai

Vár Sárvár

Borozunk: Egri és Tokaji borvidék

Nyaralóhajóval a Tiszán: új kedvencünk nyáron